Sery często goszczą w naszym jadłospisie. Lubimy zarówno sery białe (twaróg), jak i żółte. Dziś rozmaite sery bez problemu możemy kupić w sklepach. Dostępne są liczne odmiany nie tylko krajowe, ale i zagraniczne. Warto jednak pamiętać, że jeszcze do niedawna sery robione były własnoręcznie domy. Do dziś na targowiskach kupić można domowe sery. Uważane są one za zdrowe, naturalne i ekologiczne. Domowym sposobem można zrobić ser biały i żółty. Przepisy nie są trudne w realizacji. Zobacz, od czego zacząć robić domowy ser.

Domowe sery wracają do łask. Chętnie sięgamy po nie jako produkty naturalne i ekologiczne. Mają one zastępować sery ze sklepów, które w dużej mierze zawierają sztuczne barwniki, spulchniacze i konserwanty. Przepis na domowy ser znany jest od wieków. Chętnie wykorzystywały go nasze babcie. Na jego podstawie tworzyły i twaróg, i ser żółty.

Przepis na biały domowy ser

Świeży, delikatny i puszysty biały ser (twaróg) to produkt doskonale spisujący się jako element pożywnego śniadania. Biały ser można kupić w sklepie, ale jeśli chcemy mieć pewność, że jest naturalny, najlepiej wykorzystać przepis na domowy ser. Jak zacząć?

  1. Do stworzenia domowego białego sera potrzebne jest mleko niepasteryzowane. Najlepiej kupić go w gospodarstwie rolnym, będzie ono pochodzić prosto od krowy. Jeśli nie masz takiej możliwości, to niepasteryzowane mleko możesz znaleźć w sklepie. Sprzedawane jest ono w woreczku lub butelce. Oprócz tego produktem do produkcji domowego sera białego potrzebne będzie zsiadłe mleko.
  2. Zsiadłe i niepasteryzowane mleko należy zagotować w garnku, w proporcjach pół na pół. Można do niego dodać łyżkę kwaśnej śmietany lub jogurtu. Mleko należy podgrzewać na wolnym ogniu do czasu, aż zacznie wytrącać się ser od serwatki. Należy pamiętać, że płyn nie może gotować się bardzo długo, bo domowy ser będzie twardy i przybierze żółtą barwę.
  3. Wytrąconą serwatkę wraz z pozostałym płynem należy przelać do woreczka stworzonego z gazy lub pieluchy tetrowej. Woreczek na ser powinien mieć kształt trójkąta i być zaszyty wzdłuż jednego boku. Pamiętaj, że serwatka powstała w wyniku gotowania mleka to produkt pełnowartościowy – można wykorzystać ją do żurku.
  4. Worek z serem wiesza się szpicem do dołu nad zlewozmywakiem. Jest to o tyle ważne, że z worka będzie powoli ściekać serwatka. Ser pod wpływem ciężaru zbije się w jedną całość. Alternatywną dla zawieszania worka, jest ułożenie go na drewnianej desce i przykrycie go drugą, a następnie ustawić w zlewie pod niewielkim kątem, co umożliwi płynowi ściekanie. Płyn powinien ściekać przez całą noc, rano domowy ser będzie gotowy.

Jak zrobić domowy ser żółty?

Domowym sposobem wyprodukować można nie tylko twaróg, ale i ser żółty. Do jego zrobienia potrzebne jest świeże mleko, najlepiej to pochodzące od rolnika. Należy pamiętać, że domowego sera nie wyprodukuje się z mleka w kartonie UTH. Jakie są kolejne kroku produkcji domowego sera żółtego?

  1. Pierwszy krokiem jest zakwaszenie mleka – oznacza to, że należy podgrzać do temperatury 30 stopni Celsjusza i dodać do niego ok. 200 ml kefiru, opcjonalnie jogurtu. Całość należy ostrożnie wymieszać i poczekać 15 minut, a następnie dodać 10 kropli podpuszczki (kupisz ją w sklepach internetowych dla serowników). Płyn delikatnie wymieszaj i odstaw, aby powstał galaretowaty skrzep.
  2. Powstały skrzep pokrój powolnymi ruchami. Używaj do tego noża lub szpatułki o ostrym boku. Skrzep kroi się podłużnymi pasami, potem w małe kostki o wielkości 1,5 cm. Kostki zostaw na kilka minut, aby się utwardziły.
  3. Następnie odsącz i podgrzej powstałą masę, usuń powstałą serwatkę. Uważnej przy tym, aby nie uszkodzić kostek skrzepu. Następnie wlej 2-3 szklanki wody o temperaturze 50 stopni Celsjusza i mieszaj delikatnie kostki skrzepu. Usuń pozostałą wodę i uformuj ser. Rozdrobnione kostki sera włóż na podwójnie złożoną gazę i odsącz serwatkę – nie wyciskaj. Jeśli chcesz, aby domowy ser był taki jak ten typu szwajcarskiego, musisz włożyć go do specjalnej formy i dociśnij odważnikiem. Po 30 minutach odwróć i wykonaj to samo działania. Zostaw ser w formie na 2 godzinie.
  4. Na koniec dopraw domowy ser solą – należy go włożyć do solanki na ok. godzinę i co kilka minut obracać.
  5. Domowy ser żółty powinien dojrzeć. W tym celu należy go owinąć w lnianą ściereczkę, polot na drewnianej desce i umieść w miejscu, gdzie temperatura wynosi 12-16 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza 65-80%. Domowy ser może dojrzewać w lodówce lub piwnicy. Należy przemywać go codziennej solanka, po 2 tygodniach jest gotowy, ale może dojrzewać dłużej.

Domowe sery – czy warto je robić?

Serwonictwo wyrasta na nowy hit. Po domowe sery sięgamy chętniej i częściej. Robiąc je samodzielnie, mamy pewność, że nie zawierają one konserwantów i sztucznych barwników. Dobrze zrobione są smaczne i doskonale nadają się na kanapkę czy do sałatek. Przyrządy do robienia domowych serów można zakupić w licznych sklepach internetowych. Warto zaznaczyć, że choć niektórym przepisy na domowy ser wydają się skomplikowane, to w rzeczywistości tak nie jest. Zrobienie domowego sera nie wymaga dużych umiejętności oraz czasu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here