Potówki są zmianami skórnymi, które pojawiają się na jej powierzchni jako swędzące krostki. Zmiany są wynikiem nadmiernego pocenia się skóry. Pojawić mogą się w różnych jej regionach np. na twarzy, karku lub plecach. Potówki mogą pojawić się okresów, w trakcie upałów lub po nadmiernym wysiłku fizycznym. U niektórych osób potówki stanowią stały problemy i są jednym z objawów nadpotliwości. Potówki zazwyczaj występują u małych dzieci, jednak zmagać mogą się z nimi również osoby dorosłe. Poznaj domowe sposoby na potówki u dorosłych.
Potówki to skórne, grudkowe zmiany, które pojawiają się, kiedy organizm wydziela zbyt dużo poty. Dochodzi wtedy do zablokowania ujścia potu na zewnątrz, przez co przybiera on formę małych, pęcherzykowych krostek usytuowanych tuż pod naskórkiem. Potówki mogą pojawić się na całym ciele, jednak najczęściej występują na twarzy, tułowiu oraz karku. Potówki u dorosłych często są mylone z wysypkami infekcyjnymi. Jeśli ma się wątpliwości czy zmiany rzeczywiście są potówkami, to warto udać się do lekarza.
Skąd się biorą potówki?
Przyczyny powstawania potówek mogą być bardzo różne. Najczęściej pojawiają się one okresowo np. w upalne dni na skutek przegrzania skóry i obfitego pocenia się. Potówki mogą wystąpić też w odpowiedzi na nadmierny stres, wysiłek fizyczny czy w wyniku zaniedbań higienicznych. Lekarze zalecają, aby zanim przejdzie się do leczenia potówek ustalić przyczynę ich pojawiania się.
Warto również pamiętać, że niektóre osoby cierpią na nadpotliwość pierwotną. Nie wynika ona z choroby. Jednym z objawów nadpotliwości pierwotnej są potówki. Nadpotliwość pierwotna to natomiast symptom takich chorób jak schorzenia endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy), przewlekłe choroby zakaźne, choroby nowotworowe.
Wskazuje się, że potówki u dorosłych mogą pojawiać się także przy otyłości i w okresie menopauzy.
Jak leczyć potówki u dorosłych?
Potówki u dorosłych można leczyć farmakologicznie lub z zastosowaniem domowych sposobów. Najczęściej wykorzystuje się te drugie. Leczenie farmakologiczne rozpoczyna się dopiero, kiedy potówki przyjmują zaawansowaną postać.
Domowe sposoby na potówki u dorosłych opierają się na osuszaniu i odkażaniu zmian skórnych. Wykorzystuje się do tego przede wszystkim napary ziołowe. Oprócz tego ważne jest również zapewnienie skórze stałego dopływu powietrze poprzez noszenie przewiewnej odzieży. Należy pamiętać, że kiedy domowe sposoby na potówki u dorosłych nie zadziałają, konieczne jest rozpoczęcie kuracji antybiotykowej.
Domowe sposoby na potówki u dorosłych
Podstawą przy nadmiernej potliwości jest częste i dokładne mycie ciała oraz stosowania antyperspirantów. Potówek u dorosłych można się również pozbyć z pomocą kąpieli z sodą oczyszczoną lub herbatą z rumianku, okładów aloesowych, naparów z szałwii, melisy, nagietka, brzozy, mięty pieprzowej i rumianku. Kąpiele i napary z dodatkiem tych substancji działają antyseptycznie, osuszająco i tonizująco na skórę. Oprócz tego przywracają naturalne pH, co przyspiesza leczenie i regenerację naskórka.
Jako domowe sposoby na potówki u dorosłych podaje się również noszenie przewiewnej odzieży, które zapewni skórze stały dostęp do świeżego powietrza. Ważne jest też regularne wycieranie potu z tych partii ciała, na których pojawiły się zmiany skórne.
Łagodząco na potówki działa papka z kwasem borowym i mentolem. Składniki papki można kupić w aptece bez recepty. Wykazuje ona działanie minimalizujące świąd, udrażniające zablokowane ujścia gruczołów, oczyszczające. Swędzące potówki można także przemywać zimną wodą lub wręcz robić zimne okłady.
W większości przypadków domowe sposoby na potówki u dorosłych pozwala wyeliminować zmiany skórne. Trzeba jednak pamiętać, że nie hamują one nadpotliwości. Jeśli na taką się cierpi, konieczne jest rozpoczęcie leczenia pod okiem specjalisty, a także stosowanie silnych blokerów potu i antyperspirantów.
Jak zapobiegać potówką u dorosłych?
Profilaktyka anty potówkowa stawia przede wszystkim na przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej oraz zapobieganie nadmiernej potliwości. Istotny jest też właściwy dobór ubioru do panujących na zewnątrz temperatury. Ciała nie można przegrzewać. Najlepiej stawiać na odzież i opowie z przewiewnych, naturalnych materiałów. Można również sięgnąć po preparaty hamujące wydzielanie się potu, czyli antyperspiranty do ciała oraz stóp, ponadto w gorące dni ciało warto chłodzić wodą termalną. Właściwa temperatura powinno się również utrzymać w pomieszczeniach. Na koniec profilaktyka powstawania potówek mówi o właściwym nawadnianiu organizmu od wewnątrz. Dziennie zaleca się picie minimum 2 litrów wody mineralnej.
U większości osób potówki pojawiają się okresowo, jeśli jednak z problemem zmagamy się bardzo często i to mimo stosowania się do profilaktyki, to znak, że możemy cierpieć na nadpotliwość wtórną. Stale powracające potówki powinny skłonić do wizyty u lekarza. Po potwierdzeniu diagnozy może on skierować na zabiegi takie jak laseroterapia, jonoforeza czy ostrzykiwanie gruczołów potowych toksyną botulinową, a także zlecić zażywanie leków.