Czy przestrzeganie diety opartej na twojej grupie krwi – O, A, B lub AB – pomoże Ci schudnąć i stać się zdrowszym? Taka jest myśl przewodnia diety zgodnej z grupą krwi. Przedstawiamy najważniejsze aspekty tej teorii dotyczącej żywienia.

Dieta zgodna z grupą krwi

Jak wiadomo, skuteczna walka z otyłością wymaga diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb danej osoby. Planując menu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wagę, zdrowie, wiek i styl życia. Niektórzy twierdzą jednak, że dieta powinna być również dostosowana do grupy krwi. Chociaż nie wszyscy zgadzają się z tą teorią, warto jednak wyjaśnić, jak i co powinni jeść ludzie z różnymi grupami krwi, według opracowań dietetyków.

Teoria tej diety opiera się na założeniu, że istnieje bardzo ważna zależność pomiędzy grupą krwi a potrzebami żywieniowymi i tempem metabolizmu poszczególnych pokarmów. Każda grupa krwi wytwarza pewne antygeny, które determinują wchłanianie i trawienie różnych produktów spożywczych. Spożywanie pokarmów nieodpowiednich dla danej grupy krwi jest przyczyną problemów zdrowotnych i może prowadzić do nadwagi.

Dieta zgodna z grupą krwi – A

Osobom, które mają grupę krwi A, zaleca się znaczną redukcję produktów mięsnych. Można powiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem byłaby dieta wegetariańska. Tą grupę krwi odziedziczyliśmy po naszych przodkach, którzy zajmowali się rolnictwem i prowadzili spokojny tryb życia. W przypadku osób z grupa krwi A, pomocnym w walce o utratę wagi będzie  zrezygnowanie ze spożywania z mięsa, ponieważ oznacza to eliminację toksycznych. Są też inne produkty, które nie powinny być spożywane przez ludzi z tą grupą krwi. To na przykład fasola, która zakłóca wydzielanie enzymów trawiennych i spowalnia metabolizm oraz pszenica. W celu zmniejszenia masy ciała mogą pomóc oleje roślinne, które wspierają trawienie i zapobiegają zatrzymywaniu płynów. Korzystny wpływ na metabolizm mają również produkty sojowe, warzywa i ananasy, przyspieszające perystaltykę jelit.

Dieta zgodna z grupą krwi – 0

W przypadku grupy krwi 0 stosuje się przeciwne zasady. Grupa 0 jest uważana za najstarszą. Osoby z tą grupą krwi muszą otrzymać odpowiednią dawkę białka zwierzęcego. Białka najlepiej szukać w chudym mięsie, wolnym od chemikaliów. Produkty mięsne nie sprzyjają przybieraniu na wadze, w przeciwieństwie do zbóż i roślin strączkowych. Należy wyeliminować z diety głównie soczewicę i fasolę nerkową. Te pierwsze hamują przemianę materii, a drugie prowadzą do mniejszego zużycia kalorii. Gluten zawarty w pszenicy czy kukurydzy ma negatywny wpływ na szybkość metabolizmu i produkcji insuliny. Również mleko i jego produkty powinny być wyłączone z diety. Warto zauważyć, że osoby z grupą krwi 0 mają tendencję do niedoboru hormonu tarczycy. W redukcji wagi pomocne będą wodorosty, owoce morza i jodowana sól, które zawierają jod, co prowadzi do zwiększonej produkcji hormonu tarczycy. Korzystny wpływ na metabolizm ma czerwone mięso, jarmuż, brokuły i szpinak.

Dieta zgodna z grupą krwi – B

W przypadku osób z grupą krwi B zaleca się stosowanie zróżnicowanej diety, ponieważ wyróżnia się na drodze ewolucji i jest kombinacją różnych kultur. Przyrostowi wagi sprzyja konsumpcja roślin strączkowych, gryki, orzeszków ziemnych i lnu sezamowego. Stanowią one przyczynę pogorszenia metabolizmu i hipoglikemii. Procesy trawienia są również obarczone przez pszenicę, chociaż zawierający gluten nie jest tak niebezpieczny jak w przypadku osób z grupą krwi 0. Wśród roślin strączkowych akceptowalna jest czerwona fasola. W walce z nadmiernymi kilogramami pomocne będą zielone warzywa, które wspomagają przemianę materii. Pozytywny wpływ mają również jaja i niskotłuszczowe produkty mleczne. Zaleca się również picie herbaty lukrecjowej, ponieważ zmniejsza ona ryzyko hipoglikemii.

Dieta zgodna z grupą krwi – AB

W przypadku grupy krwi AB sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Antygeny, które są przez nią wytwarzane, są w rzeczywistości podobne do wytwarzanych przez grupy krwi A i B, a w niektórych przypadkach są ich kombinacją. Ludzie z tą grupa krwi, genetycznie wykazują popyt na mięso, ale mają problemy z jego trawieniem, ze względu na wytwarzanie niewielkich ilości kwasu żołądkowego. Wzrostowi masy ciała sprzyja szczególnie czerwone mięso, które jest słabo trawione i utrudnia pracę przewodu pokarmowego. Niewskazane są również fasole nerkowe, które spowalniają metabolizm i przyczyniają się do hipoglikemii. Zaleca się wyeliminowanie z diety kukurydzy, gryki, pszenicy. W utrzymaniu odpowiedniej wagi pomocne będą tofu, owoce morza i zielone warzywa, które poprawiają metabolizm. Korzystne działanie mają również wodorosty i produkty mleczne, które regulują produkcję insuliny. Wśród owoców szczególnie polecany jest ananas, który stymuluje pracę jelit.

Podsumowanie

Dieta dostosowana do grupy krwi ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Teoria, na której się opiera, nie została potwierdzona naukowo. Lekarze podchodzą do diety z dystansem i zalecają ostrożność w eliminowaniu określonych pokarmów. Jednak jest wielu ludzi, którzy zapewniają, że dostosowanie się do przedstawionych tutaj zasad pozwoliło im zmniejszyć wagę i poprawić ich samopoczucie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here