Dieta sokiem pomidorowym jest płynną dietą oczyszczającą, która wykorzystuje sok pomidorowy jako zamiennik posiłku. Sok pomidorowy, który smakuje dobrze na ciepło lub na zimno, może pomóc w osiągnięciu celów odchudzających.

Składniki odżywcze w soku pomidorowym

Sok pomidorowy może pomóc Ci schudnąć, jeśli wypijesz go zamiast napojów o wyższej kaloryczności. Sok z pomidorów jest również dobrym źródłem wapnia, witaminy C i żelaza, które sprawiają, że czujesz się dobrze, a zatem rzadziej „oszukujesz dietę”.

Sok pomidorowy jest nie tylko  źródłem witaminy C, a także innych składników odżywczych. W pomidorze znajdziemy między innymi:

  • Wapń
  • Potas
  • Magnez
  • Kwas jabłkowy i szczawiowy
  • Sód fosforowy
  • Siarkę.

Dieta sokiem pomidorowym – konsultacje z lekarzem lub dietetykiem

Zanim zdecydujesz się podążyć za tą lub inną dietą oczyszczająco – odchudzającą składającą się z soku, porozmawiaj najpierw z lekarzem lub dietetykiem. Diety takie jak ta stanowią zagrożenie dla zdrowia osób z cukrzycą lub innymi chorobami przewlekłymi. Dieta sokiem pomidorowym nie jest zalecana dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Twój lekarz zna Twoją historię medyczną i będzie w stanie doradzić Ci w  podejmowaniu właściwych wyborów żywieniowych wspomagających odchudzanie i bezpiecznych dla zdrowia.

Jak działa dieta sokiem pomidorowym?

Dieta sokiem pomidorowym to dieta płynna, która nie powinna trwać dłużej niż dziesięć dni. Według zwolenników diety, sok pomidorowy powinien być świeżo wyciśnięty i zrobiony z dojrzałych, czerwonych pomidorów. Wraz z sokiem pomidorowym można na tej diecie spożywać inne płyny:

  • Nieograniczoną ilość czystej wody
  • Nieograniczona ilość herbaty ziołowej
  • Herbata kofeinowa jest dozwolona z umiarem.

Poza tym nie wolno spożywać stałych pokarmów i nie zaleca się spożywania butelkowanych soków pomidorowych z powodu dodatków takich jak cukier. Dotyczy to również soków w kartonach. Najlepiej wciskaj sok z pomidorów sam, zaraz przed spożyciem.

Po zakończeniu diety, niezależnie od tego, czy stosujesz ją  przez trzy dni, czy przez wszystkie dziesięć dni, ważne jest stopniowe wprowadzanie stałego pokarmu do diety. Jeśli dokonasz zdrowych wyborów żywieniowych, zwiększysz swoje szanse na dalsze sukcesy w kwestii zrzucenia zbędnych kilogramów.

Sok pomidorowy przyspiesza proces spalania tłuszczów. Osoby spożywające sok pomidorowy podwajają spożycie witaminy C w porównaniu do osób, które tej diety nie stosują. Dlaczego witamina C jest tak ważna dla naszego organizmu? Pozwala wytwarzać aminokwasy niezbędne do spalania tłuszczów. Statystycznie osoby spożywające niewielkie ilości witaminy C spalają o 11% tłuszczu mniej od ludzi regularnie spożywających tę cenną witaminę. Należy jednak pamiętać o umiarze – nie przekraczaj dziennej dawki 2 000 mg (dawka dla osób dorosłych). Taka ilość w zupełności wystarczy do osiągniecia opisanych powyżej korzyści.

Aktywacja DNA przez sok pomidorowy – badania japońskich naukowców

Zespół japońskich badawczy stwierdził, że pomidory zawierają substancję, która ma zdolność aktywowania DNA związanego ze spalaniem tłuszczu w organizmie, a mianowicie (13-okso-ODA) specjalnego rodzaju nienasyconych kwasów tłuszczowych. Substancja ta ma pomagać w zmniejszaniu ilości obojętnego tłuszczu w organizmie i zapobiegać powstawaniu zespołu metabolicznego.

Minusy diety sokiem pomidorowym

Nawet jeśli sok pomidorowy jest dla ciebie dobry, dieta jednoskładnikowa to niezrównoważone podejście do odżywiania i odchudzania. Niektóre problemy związane z tą dietą obejmują:

  • Zaparcia – ze względu na brak spożycia błonnika na tej diecie.
  • Głód i zawroty głowy.
  • Jest to dieta krótkoterminowa, której nie należy stosować dłużej niż przez dziesięć dni.
  • Ta dieta nie jest rozwiązaniem dla długotrwałej utraty wagi, ponieważ nie powoduje zmian w stylu życia w celu utrzymania utraty wagi.
  • Po odstawieniu diety sokiem pomidorowym istnieje możliwość ponownego wzrostu wagi, o ile nie zmienimy swoich niezdrowych nawyków żywieniowych sprzed rozpoczęcia diety
  • Ograniczanie składników odżywczych do jednego pokarmu nie zapewnia zbilansowanego odżywiania, które występuje podczas spożywania zróżnicowanej diety obejmującej: chude białka, pełne ziarna, owoce i warzywa.

Należy pamiętać, że sok pomidorowy nie jest tak dobry jak całe pomidory. Przetwarzanie pomidorów na sok usuwa błonnik z owoców i warzyw. Jest to problemem, ponieważ żywność o wysokiej zawartości błonnika dłużej jest trawiona przez nasz organizm niż żywność o niższej zawartości błonnika, co z kolei pozwala czuć się najedzonym przez większą ilość czasu. Ciesz się korzyściami płynącymi z soku pomidorowego, ale nie używaj go jako substytutu dla nieprzetworzonych pomidorów.

Niektóre soki pomidorowe są bogate w sód, co nie tylko powoduje, że są one niebezpieczne dla osób stosujących dietę z ograniczoną zawartością sodu, ale także, że organizm zatrzymuje wodę, co z kolei przekłada się na  przyrost masy ciała. Przed zakupem soku pomidorowego sprawdzaj dokładnie jego skład i wybierz ten, który ma niską zawartość sodu i szkodliwych konserwantów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here