Dieta paleo nie jest jadłospisem nastawionym na zrzucenie zbędnych kilogramów, a na zdrowy sposób odżywiania. Osoby, które chciałby skorzystać z jej właściwości, zasady żywienia oparte na diecie paleo powinny na stałe wprowadzić do jego życia. Sama dieta została opracowana na podstawie jadłospisu osób żyjących w okresie paleolitu. Menu diety paleo wyklucza potrawy, których nie jadali nasi przodkowie i do których organizm nie jest przystosowany. Należy jednak zaznaczyć, że dieta paleo jest bezpieczna dla organizmu człowieka. Jej powstanie poprzedziły badania lekarskie oraz konsultacje z biologami i dietetykami. Zobacz, na czym polega dieta paleo.

Czym jest dieta paleo?

Dieta paleo staje się coraz popularniejszym sposobem odżywania. Ma ona na celu nie tyle odchudzanie co zdrowe i pożywne jedzenie. Opiera się na produktach, które jedli nasi przodkowie i które dostępne były wiele lat przed naszą erą. Nie oznacza to oczywiście tego, że w dzisiejszych czasach sami mamy zbierać owoce czy warzywa lub polować,  jedynie to, aby do spożywanych posiłków podchodzić mądrze. Dieta paleo wyklucza bowiem produkty modyfikowane przez człowieka lub takie, które powstały w wyniku jego interwencji. Oznacza to, że osoby będące na tej diecie nie jedzą produktów przetworzonych. W praktyce więc menu diety paleo opiera się na warzywach, owocach, jajach, orzechach, mięsie, rybach i grzybach. Według twórcy tej diety, jest ona najbardziej optymalna i zdrowa dla ludzkiego organizmu. Do produktów dozwolonych przez dietę paleo  organizm człowieka jest naturalnie  przystosowany.

Dieta paleo – co można jeść?

Zasady diety paleo nie są zbyt skomplikowane. Menu opiera się przede wszystkim na mięsie oraz rybach. Mięso  ryby powinny być chude. Produkty dozwolone w diecie paleo to również owoce morza, owoce i warzywa nie zawierające skrobi. Dieta wyklucza natomiast z codziennego jadłospisu nabiał, rośliny strączkowe, zboża, cukier i produkty przetworzone. Z tego tez względu osoby na diecie paleo powinny pamiętać, że muszą do organizmu dostarczać duże ilości białka zwierzęcego, błonnika i dobrych węglowodanów. Wskazane jest także jedzenie produktów zawiejach tłuszcze zwierzęce, można również je uzupełniać oliwą z oliwek.

Dieta paleo produkty dozwolone

Twórcy diety paleo dokładnie wyszczególnili produkty, które można jeść. Zaliczamy do nich:

  • Mięsa: baranina, dziczyzna, mięso z indyka, cielęcina, jagnięcina, mięsa z jelenia, kaczki, królika – mięso jest podstawą diety paleo; to najbardziej wartościowe to dziczyzna;
  • Ryby i owoce morza: dorsz, flądra, halibut, makrela, sardynki, śledź, pstrąg, tuńczyk, homar, krewetki, małże, raki ośmiorniczki, ślimaki – dieta paleo obejmuje spożywanie ryb i owoców morza co najmniej kilka razy w ty dniu; polecane są ryby pochodzące z naturalnych łowisk, niedokarmiane sztucznymi mieszankami i mąką kukurydzianą czy zbożami; ryby w diecie paleo można spożywać na surowo, gotowane lub douszne; w przypadku gotowych posiłków zawierających ryby np. konserw można wskazane jest jedzenie ich nie częściej niż dwa razy w miesiącu;
  • Tłuszcze: olej kokosowy, MCT, palmowy, oliwa z oliwek, masło, smalec, łój, masło kokosowe, olej z wiesiołka, glee, awokado, orzech makadamia, włoskie, laskowe, piniowe, słonecznik, kokos, pestki dyni, kasztany jadalne – tłuszcze to jedne z podstawowych składników diety paleo; w diecie tej główny nacisk kładzie się na tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, uważając, że te roślinne są nienaturalne dla organizmu człowieka; jako argument na tę tezę podaje się to, że szybko się uwalniają, co może negatywnie wpływać na błony komórkowe człowieka; należy pamiętać, że spożywając duże ilość pestek, ziaren i orzechów wskazanych w diecie paleo warto namoczyć je przed spożyciem przez kilka godzin, dzięki temu zablokuje się szkodliwe działania fitynianów, które one zawierają;
  • Warzywa i owoce: bakłażan, buraczki, bób, cebula, dynia, jarmuż, brokuły kalafior, koper włoski, seler, marchew, por, rzepa, szparagi, sałata, szpinak, ananas, agrest, brzoskwinie, borówki, gruszki, maliny, liczi, pigwa, banany, poziomki, jabłka, cytryny – dieta paleo zaleca unikanie warzyw bogatych w skrobię; pozostałe warzywa można jeść w formie surowej lub gotowanej.

Dieta paleo – ilość posiłków?

W diecie paleo nie liczy się ilość, a jakość posiłków. Stąd też trudno powiedzieć, że menu na niej oparte jest typowo odchudzające. Nie wskazuje ona, ile kalorii należy zjadać dziennie.

Dieta paleo – efekty

Głównym efektem diety paleo jest spadek wagi, który wynika z odstawiania tuczących mącznych punktów takich jak kasze, makarony czy chleb. Po kilku dniach menu opartego na żywieniu ludzi z epoki paleolitu z organizmu uwalniana jest woda, dzięki czemu znikają obrzęki i waga spada.

Efektem diety paleo jest również przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie. Nie produkuje on za dużej ilości insuliny, natomiast zwiększa produkcję hormonu wzrostu, co sprawia, że poprawia się wygląd skóry oraz zdrowie włosów i paznokci. Prowadzi także do zwiększonej odporności i większej płodności. Do zalet diety paleo zalicza się także ustylizowane poziom cukru we krwi oraz zmniejszenie trójglicerydów. Naukowcy wykazują ponadto, że dieta paleo łagodzi objawy autyzmu, zespołu Aspergera oraz ADHD, pomaga się skupić i polepszyć wyniki w nauce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here