Stepper to mały, tani i łatwy w użyciu element domowego sprzętu do ćwiczeń, który może spalać kalorie i pomagać w odchudzaniu. Stepper pomaga symulować akcję wchodzenia po schodach, a jednocześnie powoduje spalanie kalorii, które prowadzi do utraty wagi. Stepper składa się z dwóch platform, które na przemian podnoszą się i opadają podczas wchodzenia, obsługuje wyświetlacze pokazujące m. in. ilość wykonanych kroków, tętno, odległość i czas. Choć nie można polegać na jednym urządzeniu w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, stepper może zapewnić skuteczny trening aerobowy, który z kolei może zwiększyć metabolizm i spalanie tłuszczu. Stepper to nie tylko maszyna treningowa do użytku domowego, zwykle bardziej profesjonalne wersje znajdziemy na siłowniach i w klubach fitness, a to za sprawą dość wygórowanej ceny – wartość niektórych stepperów sięga kilku tysięcy złotych. Stepper znany jest również pod nazwą alpinista. 

Jak prawidłowo używać steppera?

Niezależnie od tego, czy używasz steppera na siłowni, czy decydujesz się na zakup maszyny do użytku w domu, zapoznaj się z funkcjami maszyny przed pierwszym treningiem. Kiedy będziesz gotowy, aby się na nim poruszyć, wejdź na maszynę i rozpocznij trening w wolnym tempie. Po zakończeniu treningu stopniowo zmniejszaj prędkość, aż będziesz w stanie bezpiecznie zejść z maszyny.

Kiedy ćwiczysz, unikaj nadmiernego obciążania poręczy maszyny, ponieważ może to zmniejszyć tempo spalania kalorii nawet o 50 procent. Zamiast tego uchwyć lekko uchwyty, aby uzyskać równowagę. Zaleca się przyjęcie pionowej postawy ciała.

Jeśli nie masz pewności, czy zajęcia na stepperze są odpowiednie dla Ciebie, przedyskutuj swoje możliwości z lekarzem. Dotyczy to szczególnie osób, które mają problemy ze zdrowiem kolan – to one są najbardziej obciążone podczas wykonywania treningów na stepperze.

Prezentujemy krótki poradnik na temat tego, jak krok po kroku używać w prawidłowy sposób steppera:

Krok 1

Rozciągnij się 5 minut przed użyciem steppera. Typy rozciągnięć, które będziesz stosować, są nieistotne; rozciąganie rozgrzeje mięśnie przed rozpoczęciem ćwiczeń aerobowych, co zmniejszy ryzyko obrażeń i dyskomfortu.

Krok 2

Dostosuj opór twojego steppera do jednego z jego najniższych, zanim nauczysz się w prawidłowy sposób obsługiwać maszynę. Jeśli nie masz pewności, jak korzystać z urządzenia, skonsultuj się z certyfikowanym instruktorem fitness, który pomoże Ci wybrać odpowiednie ustawienie, intensywność i czas trwania treningu na stepperze

Krok 3

Stań obiema stopami na stepperze. Niektóre steppery mogą być używane z pozycji siedzącej, natomiast spalisz więcej kalorii podczas ćwiczeń na stojąco.

Krok 4

Ruch na stepperze powinien wyglądać tak, jakbyś wchodził po schodach. Podczas kroku poruszaj rękoma normalnie.

Krok 5

Zmieniaj swój trening na przykład poprzez okazjonalne sprinty o niskiej intensywności. Dzięki temu nie popadniesz w rutynę, a także zaangażujesz różne włókna mięśniowe.

Krok 6

Używaj steppera przez 15 do 30 minut, zwiększając opór, jeśli uważasz, że ćwiczenie jest zbyt łatwe i nie czujesz się zmęczonym pod koniec treningu. Piętnaście minut na stepperze spali 90 kalorii.

Krok 7

Dla bardziej zaawansowanych: trzymaj małe hantle w dłoniach lub zakładaj ciężarki na nadgarstki, aby spalić jeszcze więcej kalorii i pomóż mięśnie ramionom i barkom.

Krok 8

Włącz inne ćwiczenia aerobowe do rutynowego treningu. Długoterminowe badanie osób, które z powodzeniem utraciły i utrzymywały wagę, ujawniło, że 90 procent z nich ćwiczy codziennie przez około 1 godzinę.

Zalety stosowania steppera

Pracując na stepperze, możesz zwiększyć swoją wydolność tlenową (aerobową). To z kolei może ułatwić codzienne ćwiczenia fizyczne.  Steppery spalają znaczną liczbę kalorii. Jeśli masz nadwagę i regularnie używasz steppera, możesz zmniejszyć wagę i obniżyć czynniki ryzyka dla różnych chorób. Praca na stepperze nie jest skomplikowana. Stawiasz stopy na pedałach, włączasz maszynę i zaczynasz chodzić z większą bądź mniejszą intensywnością, którą ustawiasz sobie sam. Jeśli chcesz zwiększyć lub zmniejszyć opór, wystarczy nacisnąć przycisk. Stepper może pomóc zmniejszyć poziom stresu, ponieważ aktywność fizyczna stymuluje różne substancje chemiczne w mózgu, które mogą sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany niż przed rozpoczęciem treningu, ale ważne w tym przypadku jest to, żeby trening trwał co najmniej przez 30 minut.

Spalanie kalorii – czy po miesiącu stosowania steppera widać efekty?

Korzystanie ze steppera spala znaczną liczbę kalorii. Średnio osoba ćwicząca przez 30 minut może spalić 180 kalorii. Co za tym idzie po miesiącu regularnych ćwiczeń zauważymy efekty zrzuconych kilogramów, ale tylko wtedy, gdy połączymy trening z odpowiednią dietą. Nie rozpoczynaj planu ćwiczeń bez konsultacji z lekarzem. Tylko lekarz może ocenić Twój stan fizyczny i ustalić, czy dany schemat ćwiczeń jest odpowiedni dla Ciebie. Połącz rozsądną dietę z planem treningowym, aby stracić jak najwięcej kalorii.

[Głosów:28    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here