Czy niedobór witaminy D3 ma wpływ na tycie

Organizm człowieka wymaga do normalnego funkcjonowania witaminy D3. Odpowiedni jej poziom może zapewnić 15-minutowa ekspozycja na słońce każdego dnia. Nie jest to jednak możliwe w naszym klimacie. Latem występuje tego słońca bardzo dużo, zaś jesienią i zimą ta ekspozycja drastycznie się zmniejsza. U większości osób odnotowuje się obniżony jej poziom. Niestety, zbyt mało witaminy D3 to czasem dość poważne problemy. Warto wiedzieć, na co wpływa brak witaminy D3.

Powszechny problem, czyli niedobór witaminy D3

Nie da się ukryć, że niedobór witaminy D3 jest na naszym świecie dość powszechnym problemem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużą rolę odgrywa ta witamina w poprawnym funkcjonowaniu naszego organizmu. Nie dość, że naturalna synteza witaminy D3 wymaga ekspozycji na słońce, dodatkowo proces jej wytwarzania może być utrudniony poprzez zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Sporo osób ma kłopot z syntezą również przez wzgląd na używanie różnych preparatów z filtrami ochronnymi — one skutecznie blokują syntezę, jak i niektóre schorzenia.

Warto podkreślić, że mniej witaminy D3 zawsze wystąpi u osób otyłych, starszych czy z ciemniejszą karnacją skóry. Choć może się to wydawać niektórym dość dziwne, sama dieta nie jest w stanie dostarczyć idealnej porcji witaminy do organizmu. Zwłaszcza obecnie, kiedy sporo warzyw i roślin, a także ryb hoduje się skażonych środowiskach. Niedobór warto pokrywać przy pomocy odpowiednie suplementacji.

Czy witamina D3 może wpłynąć na tycie?

Jakie efekty daje niedobór witaminy D3? Przede wszystkim dochodzi do zaburzeń funkcjonowania układu kostnego, krążenia, mięśniowego i odpornościowego. Często zbyt niski poziom witaminy D3 to prawdopodobieństwo nasilenia ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe czy cukrzycę. Mała ilość tej witaminy bardzo często doprowadza również do wzrostu wagi.

Dlaczego witamina D3 ma tak duży wpływ na utrzymanie poprawnej wagi?

Niedobór witaminy D3 a tycie https://dietly.pl/blog/niedobor-witaminy-d3-a-tycie-czy-ta-witamina-pomaga-schudnac  — czy ma toi ze sobą związek? Oczywiście! Jest to spowodowane zwiększeniem produkcji kalcytriolu. Tą nazwą określa się aktywną formę witaminy D. Dochodzi do tego w nerkach. Mechanizm zwrotny doprowadzić może do tego, że w wątrobie wytworzy się kalcyfediol. Jest to nieaktywna forma witaminy D w wątrobie.

Otyłość może być więc spowodowana gromadzeniem się witaminy D w nadmiernie rozrośniętej tkance tłuszczowej. Zahamowany zostaje proces uwalniania witaminy do krwioobiegu. Przeprowadzone badania wykazały, że zwiększony poziom witaminy D nie prowadzi do schudnięcia, jednak znacznie ogranicza otyłość brzuszną.

Prawidłowy poziom witaminy D3, jak i innych witamin oraz minerałów to klucz do tego, aby utrzymać organizm w ryzach. Nie chodzi tutaj wyłącznie o odpowiednią wagę czy smukłą sylwetkę, ale również o zdrowie, które jest przecież najważniejsze. Jeśli w organizmie znajdzie się wszystko, co jest potrzebne, istnieje znacznie większa szansa, że zdrowie zostanie utrzymane dłużej i człowiek mógłby się cieszyć pełnią sił oraz witalnością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here