Kolorowe paznokcie mają ozdobić dłonie. Okazuje się jednak, że malując paznokcie kolorowymi lakierami, możemy sobie zaszkodzić. Wszystko przez niebezpieczne i toksyczne substancje zawarte w lakierach do paznokci. Znaleźć można je można przede wszystkim w poduchach z niskiej i średniej półki cenowej. Ich częste nanoszenie na paznokcie może powodować uszkodzenie płytki paznokciowej i nie tylko. Zobacz, czy lakier do paznokci szkodzi twojemu ciału.

Pięknie pomalowane paznokcie u rąk i stóp potrafią być ozdobą niejednej stylizacji. Na to, jak wyglądają nasze paznokcie, zwracamy coraz większą uwagę. Chętnie ozdabiamy je i pokrywamy różnokolorowi lakierami. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to dobre dla naszego ciała. Specjaliści ostrzegają przede wszystkim przed tanimi lakierami do paznokci. To one w głównej mierze zawierają toksyczne substancje. Zalecają również dokładne przeanalizowanie składu lakieru do paznokci, zanim się go kupi i zacznie używać.

Jak szkodzą lakiery do paznokci?

Za szkodliwość lakierów do paznokci odpowiadają zawarte w nich substancje. Szkodzą one na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na nakładaniu niebezpiecznych produktów na paznokcie. Szkodliwość lakierów do paznokci wiąże się również z tym, że niebezpieczne toksyny wdychamy w czasie malowania paznokci. Wszystko to może powodować bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.

Szkodliwe substancje zawarte w lakierach do paznokci

Substancje zawarte w lakierach do paznokci, które budzą kontrowersje to:

  • Ftalan dibutylowy (DBP) – składnik ten może powodować nieprawidłowości w funkcjonowaniu kobiecego układu hormonalnego; u małych dziewczynek i nastolatek przyspiesza proces dojrzewania, natomiast o dojrzałych kobiet może wywoływać poważne problemy ginekologiczne; DBP szkodliwy jest również dla kobiet w ciąży; naraża on płód na wady genetyczne; opary tego składnika powodują mdłości oraz bóle głowy, a długotrwałe wystawianie się na wdychanie DBP przyczyniają się do uszkodzenia nerek i wątroby;
  • Toluen – w wielu lakierach do paznokci pełni rolę rozpuszczalnika; substancja ta negatywnie wpływa na układ nerwowy, a długotrwały kontakt z nim wywołuje bóle i zawroty głowy, uszkodzenie nerek i wątroby, podrażnienia skóry i oczu; toluen zaliczany jest do 3, grupy substancji szkodliwych, które oddziałujące na układ rozrodczy; warto pamiętać, że toluen jest powszechnie stosowany w lakierach do paznokci ze względu na swoją niską cenę;
  • Formaldehyd – w lakierach do paznokci pełni rolę utwardzacza, jednak może on wywoływać uszkodzenie skóry, wysypkę, swędzenie; substancja ta wpływa negatywnie na układ oddechowy, wywołując kaszel i kichanie; w skrajnych przypadkach prowadzi do onycholizy, czyli oddzielenia płytki paznokcia od łożyska;
  • Kamfora – lakiery do paznokci z kamforą to te o dające błyszczące wykończenie; składnik ten może jednak powodować reakcje alergiczne mdłości oraz bóle głowy.

Substancje te zazwyczaj można znaleźć w tanich lakierach do paznokci. Mimo że szkodzą one zdrowiu, to pozwalają na zachowanie dobrej jakości kosmetyku i jego utrzymywanie się na paznokciach. Częste malowanie paznokci lakierami z niskiej półki zwiększa ryzyko wystąpienia częstomocz, senności, trudności z oddychaniem, nudności, wymiotów oraz bólu w klatce piersiowej.

Wpływ lakierów do paznokci na zdrowie

Wymienione powyżej substancje są szkodliwe dla zdrowia. Jak podaje Agencja Ochrony Środowiska, zbyt długie wystawianie się na ich działanie może powodować uszkodzenia w ośrodkowego układu nerwowego. Wskazuje się również, że w niektórych przypadkach może wystąpić zatrucie spowodowane lakierem. Jeśli po pomalowaniu paznokci wystąpią takie objawy jak zawroty głowy, mdłości, wymioty, senność, trudności z oddychaniem, częste oddawanie moczu czy ból w klatce piersiowej należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Jak bezpiecznie malować paznokcie?

Aby nie narażać się na szkodliwe działanie lakierów do paznokci, przede wszystkim należy dokładnie czytać etykiety ze składem produktu. Obowiązkiem producenta jest wymienienie wszystkich substancji stosowanych przy produkcji lakieru do paznokci. W przypadku zauważania potencjalnie niebezpiecznych substancji warto zrezygnować z zakupu. Rekomenduje się także, aby lakierów do paznokci używać jedynie w dobrze klimatyzowanym lub wywietrzonym pomieszczeniu. Dzięki temu ogranicza się ryzyko wdychania szkodliwych substancji.

Warto również podkreślić, że coraz więcej koncernów kosmetycznych dba o zdrowie swoich klientek i wycofuje się z używania szkodliwych substancji przy produkcji lakierów do paznokci. W zamian za to proponuje kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej oraz te ze specjalną formułą minimalizującą ryzyko uczulenia skóry, paznokci oraz oczu. W dobrych lakierach do paznokci spotkać można aminokwasy siarkowe, które są naturalnym składnikiem paznokcia. Pozwala to na naturalnie spajanie się kosmetyku z płytką paznokcia i zapewnia mu trwałość. Duża dostępność ekologicznych i bezpiecznych lakierów do paznokci sprawia, że jest w czym wybierać i niekoniecznie trzeba sięgać po preparaty zawierające szkodliwe substancje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here