Owoce to jedna z postaw wielu diet odchudzających. Mają one zaspokoić głód, dostarczać witamin i minerałów, a także organiczną ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia. Okazuje się jednak, że niektóre owoce nie sprowadzają się na dietach odchudzających. Wynika to z tego, że zawierają one duże ilości cukrów prostych, a więc kalorii. Częste sięganie po kaloryczne owoce tylko przyczynia się do przybierania na wadze. Czy tak jest z arbuzem? Zobacz, czy arbuz tuczy i czy bezpiecznie można go jeść na diecie odchudzającej.
Owoce, choć zdrowe nie zawsze pozytywnie wpływają na naszą sylwetkę. Wiele z nich nie tylko nie odchudza, ale wręcz tuczy. Takie owoce nie są zalecane w dietach odchudzających. Ich jedzenie należy więc ograniczyć do minimum, a nawet całkowicie zrezygnować z ich jedzenia.
Czy arbuz tuczy?
Arbuz jest owocem składającym się w ponad 90% z wody. Dzięki temu ilość kalorii w nim zawarta, jest niewielka. Trzeba jednak pamiętać, że arbuz, choć niskokaloryczny jest też źródłem fruktozy. Fruktoza to cukier prosty, który bardzo szybko się wchłania do organizmu. Oznacza to, że chociaż arbuz nie jest tuczy, to zaraz po jego zjedzeniu możemy odczuwać głód i chęć sięgnięcia po kolejne słodkie danie.
Kaloryczność arbuza
Pozornie wydaje się, że arbuz nie zawiera wielu kalorii. W 100 gramach jest ich ok. 30. Trzeba jednak pamiętać, że 100 gram arbuza to bardzo niewiele, zazwyczaj spożywamy go o wiele więcej. I tutaj zaczynają się problemy. Duży plaster owocu waży ok. 350 g, a więc zjadamy ponad 120 kalorii. Jeśli zje się 2-3 takie plastry (co nie stanowi większego problemu) to spożywamy bardzo dużo kalorii, a słodka przegryzka zyskuje kaloryczność przeciętnego obiadu!
Arbuz to nie tylko kalorie i woda
Z jedzenia arbuza na diecie odchudzającej nie trzeba jednak całkiem rezygnować. Wystarczy tylko ograniczyć spożywanie tego owocu. Po arbuza warto sięgać, chociażby dlatego, że zawiera wiele cennych składników odżywczych. Chociaż ilość witamin w nim nie zachwyca (0,03 mg% B1, 0,04 mg% B2 i 6 mg% C), to może on być traktowany jako cenne źródło pierwiastków. W arbuzie znajdziemy m.in. 70 mg% potasu, 11 mg% wapnia, 8 mg% chloru, 8 mg% sodu, 7 mg% siarki, 3 mg% magnezu i fosforu, 02 mg% żelaza i ok. 0,07 mg% miedzi. Jednymi z najważniejszych składników arbuza jest likopen i beta karoten. Są to bardzo silne antyoksydanty, które neutralizują niszczące organizm wolne rodniki.
Właściwości arbuza
Arbuz wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Wskazuje się, że owoc:
- Działa moczopędnie
- Poprawia przemianę materii
- Przeciwdziała powstawaniu nowotworów
- Chroni oczy przed zwyrodnieniem plamki żółtej
- Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia.
Dieta arbuzowa – ile można na niej schudnąć?
Szukając odpowiedzi na pytanie, czy arbuz tuczy, nie można nie wspomnieć o diecie arbuzowej. Jest to krótkoterminowa dieta, jednoskładnikowa i oczyszczająca. Jej zadaniem jest detoksykacja organizmu oraz spadek wagi. Trzeba jednak pamiętać, że spadek wagi na diecie arbuzowej nie jest długotrwały – szybko pojawia się efekt jo-jo.
Zasady krótkoterminowej diety arbuzowej zakładają jedzenie tylko tego owocu – w kawałkach lub w postaci soku. Arbuza należy popijać wodą – dziennie powinno się wypijać minimum 1,5 litra płynów. Oczyszczająca dieta arbuzowa trwa 1-3 dni. W jej trakcie konieczne jest spożywanie regularnych arbuzowych posiłków. Zaleca się, aby na diecie jeść 1 kg arbuza dziennie na 10 g masy ciała.
W wersji mniej restrykcyjnej jadłospis można wzbogacić o inne sezonowe owoce, jogurt naturalny, niewielkie ilości pełnoziarnistego pieczywa, warzywa i chude mięsa gotowane na parze. Trzeba jednak pamiętać, że im mniej składników diety, tym lepsze są jej efekty. Krótkoterminowa dieta arbuzowa pozwoli nie tylko oczyścić organizm, ale i schudnąć o 1 kg dziennie. Redukcja masy ciała wynika głównie z ograniczenia płynów w organizmie, a nie wyeliminowania tkanki tłuszczowej. Jeśli po diecie arbuzowej powrócić się do dawnych nawyków, utracone kilogramy szybko schudną.
Arbuz w diecie – co daje?
Alternatywną dla restrykcyjnej diety arbuzowej jest włączenie owocu do codziennego jadłospisu. Jego spożywanie w niewielkich ilościach wpływa pozytywnie na organizm. Regularne jedzenie arbuza w małych ilościach pomaga w zredukowaniu tkanki tłuszczowej, spodki wagi, oczyszczeniu cery, utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji.
Arbuza do diety warto włączyć przede wszystkim w okresie letnim, kiedy to najłatwiej kupić świeże owoce. Będą one nie tylko wykazywać wyżej opisane działanie, ale także i orzeźwiać w gorące dni. Latem możemy jeść tradycyjne arbuzy czerwone lub żółte, które w Polsce stanowią nowość.
Odchudzanie arbuzem, czy zawsze bezpieczne?
Należy pamiętać, że odchudzanie z pomocą arbuza (dieta arbuzowa) nie jest pełnowartościowa. Jej długotrwałe stosowanie może powodować niedobory witamin, minerałów i pierwiastków. Ze stosowania tej metody odchudzania powinny zrezygnować kobiety w ciąży i w trakcie laktacji. Dieta arbuzowa nie jest również zalecana dzieciom, młodzieży, osobom pracujące fizycznie, diabetykom.