Trądzik to zmora wielu nastolatków. Warto jednak wiedzieć, że tego typu zmiany skórne pojawiają się także u osób dorosłych, które już dawno mają za sobą czas młodzieńczego buntu. Te krostki i zaskórniki potrafią spędzać sen z powiek niejednemu z nas, a leczenie – niestety, może trwać miesiącami.
Nie należy zatem ignorować jakichkolwiek zmian skórnych, tylko od razu umówić się na wizytę do specjalisty, który fachowym okiem oceni konkretny przypadek i zaleci profesjonalną kurację.
Jak zadbać o skórę ze skłonnością do przebarwień i zmian trądzikowych?
Każdy rodzaj skóry wymaga odpowiednio dostosowanej pielęgnacji. Wiele zabiegów z użyciem profesjonalnych kosmetyków i akcesoriów można wykonać w domowym zaciszu. Niekiedy jednak należy sięgnąć po silniejsze preparaty zaliczane do grupy leków. I choć mogą one mieć postać doskonale znanych kremów, jak np. Skinoren – https://www.apteka-melissa.pl/produkt/skinoren-krem-30-g,736.html, to jednak ich działanie jest bardziej intensywne, a zawarte w nich składniki, w tym złożone substancje czynne, wnikają w głębokie warstwy skóry i jeszcze dłużej podtrzymują swoje działanie.
Warto także pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarz z makijażu, sebum i zanieczyszczeń, które gromadzone na powierzchni skóry zapychają pory i przyczyniają się do powstania zaskórników. Trzeba także pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry, ale należy wykazać się dużą ostrożnością w kwestii kosmetyków, ponieważ silne substancje zapachowe, barwniki i konserwanty mogą utrudniać skórze oddychanie i dodatkowo ją podrażniać. Należy także pamiętać, aby zbyt mocno nie wycierać twarzy czy to ręcznikiem czy wacikiem – może to bowiem powodować rozdrapywanie krostek, bolesne rany oraz rozprzestrzenienie trądziku na pozostałą część twarzy.
Czynniki powodujące trądzik
Zwykło się przypuszczać, że za zmiany trądzikowe odpowiedzialna jest niestabilna gospodarka hormonalna, z którą mamy do czynienia głównie w przypadku nastolatków. Okazuje się jednak, że trądzik w dużej mierze uwarunkowany jest genetycznie – pojawia się u osób na niego podatnych, u których występuje nadmierna produkcja sebum (naturalnego łoju skórnego) i rogowacenie skóry.
Nie bez znaczenia jest także codzienna dieta – pokarmy tłuste, przetworzone, z dużą ilością cukru mogą stymulować produkcję łoju i widocznie osłabiać kondycję skóry, powodując liczne podrażnienia oraz problemy dermatologiczne. Na funkcjonowanie komórek skóry wpływ ma także stres – jego nadmierna ilość przyczynia się do nadprodukcji sebum.
Istotnym jest fakt, że trądzik i powikłania po nim to dolegliwości, z którymi zmagają się nie tylko bardzo młodzi ludzie, ale także dorośli. O ile w młodości krostki i zaskórniki nieco szybciej znikają, o tyle z wiekiem trądzik staje znacznie bardziej uciążliwy, a pozbycie się go zajmuje więcej czasu. Mimo to, warto podjąć wyzwanie i już w momencie wystąpienia pierwszych zmian zacząć skuteczną, ale także odpowiednio dopasowaną pielęgnację. Dzięki temu mamy szansę na szybki powrót do zdrowej i pięknie wyglądającej cery.