Buty profilaktyczne i ortopedyczne – podstawowe różnice

Obuwie profilaktyczne i ortopedyczne to dwie odmiany butów medycznych, które często są ze sobą mylone. Oba rodzaje przeznaczone są do innych celów i odgrywają inną rolę przy procesie rozwoju stóp oraz terapii schorzeń. Poniżej sprawdzamy podstawowe różnice oraz zastosowanie!

Buty profilaktyczne

Jeśli stopa dziecka ma prawidłowy kształt i wymiary, w niektórych przypadkach wykorzystuje się obuwie profilaktyczne. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju oraz zapobieganie powstawaniu deformacji czy dolegliwości. Charakteryzuje się specjalnym, wyprofilowanym kształtem umożliwiającym zastosowanie wkładki ortopedycznej, jeśli nastąpi taka konieczność. Co ważne, ich wygląd nie odbiega od standardowych butów, co wpływa korzystnie na komfort użytkowania wśród rówieśników. Budowa obejmuje zwykle trzy paski umożliwiające precyzyjną regulację oraz dokładne dopasowanie do stopy, a tylna część jest odpowiednio usztywniona, co sprzyja utrzymaniu stabilizacji, zapobiegając wykoślawieniu.

Buty ortopedyczne

Z kolei obuwie ortopedyczne przeznaczone jest to terapii powstałych schorzeń. Zwykle wykorzystywane jest wtedy, gdy pragnie się dokonać korekcji odwracalnego zniekształcenia stopy, a także dla zapewnienia komfortu, ochrony oraz właściwego podparcia przy utrwalonym zniekształceniu. Buty tego typu sprawdzają się również wtedy, gdy terapia ma zapobiec pogłębianiu defektu, jak i wówczas, gdy potrzebne jest wyrównanie skrócenia kończyny dolnej. Buty ortopedyczne odbiegają nieco bardziej wyglądem od klasycznego obuwia. Najczęściej można spotkać się z modelami z obcasem Thomasa, które supinują tyłostopie w przypadku stopy płasko-koślawej. Z kolej modele z odwróconym obcasem Thomasa są podwyższone od strony bocznej oraz wydłużone od przodu. Stanowią remedium na takie dolegliwości jak szpotowatość stępu lub nadmierne występowanie skręceń stawu skokowego. Innym popularnym rozwiązaniem jest obuwie redresyjne, które koryguje kształt stopy przy leczeniu zespołu stopy przywiedzionej oraz końsko – szpotawej. Buty ortopedyczne występują także czasem w połączeniu z ortezą (aparat ortopedyczny, stabilizujący staw).

Duży, komfortowy wybór

Na rynku możemy obecnie znaleźć wiele ciekawych modeli obuwia, które pomoże nam zarówno w profilaktyce, jak i terapii schorzeń. Tutaj znajdziesz kilka interesujących rozwiązań https://pantofelek-sklep.pl/. Zarówno jeśli idzie o buty profilaktyczne, jak i ortopedyczne, producenci dają pacjentom bardzo duży wybór. Dzięki temu można zadbać o właściwe ułożenie stopy oraz zyskać ogromne wsparcie w walce z problemami, równocześnie nie rezygnując z korzystnego wyglądu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here