BOSU to przyrząd gimnastyczny, który wygląda jak przeciętna na pół piłka. Ma ona elastyczną powłokę opartą na twardej podstawie. BOSU służy do ćwiczeń poprawiających równowagę, balansowanie oraz wzmacniających całe ciało. Ćwiczenia BOSU można wykonywać w domu lub w fitness klubie. Zalecane są wszystkim tym, którzy chcą utrzymać szczupłą sylwetkę. Zobacz, jak ćwiczyć na BOSU oraz jakie efekty osiągniesz wykorzystując w treningu ten przyrząd gimnastyczny.

Czym jest BOSU?

BOSU to skrócona nazwa przyrządu gimnastycznego, który fachowo nazywa się połowa piłki do balansowania. Sam przyrząd jest nieduży i posiada średnicę od 63 do 68 centymetrów. Sprawia to, że można na nim ćwiczyć zarówno w klubie fitness, na siłowni, jak i w domu. BOSU łączy w sobie zalety dwóch innych przyrządów do ćwiczeń: piłki i stepu. Do ćwiczeń można wykorzystywać obie strony BOSU: elastyczną oraz twardą podstawę.

Trening z BOSU – jak je przeprowadzić?

BOSU bardzo często włączane jest do planu treningowego przez trenerów personalnych. Mają one wzmocnić standardowe ćwiczenia. Coraz popularniejsze są też grupowe zajęcia wykorzystujące BOSU. Zazwyczaj odbywają się one do muzyki i przeznaczone są głównie dla kobiet. Trzeba jednak zaznaczyć, że po połowę piłki do balansowania mogą sięgnąć i mężczyźni. Przyrząd ten znakomicie sprawdzi się przy treningu siłowym, który zagwarantuje przyrost mięśni oraz lepszą koordynację ruchową. BOSU pomaga nie tylko w rozwoju mięśni czy modelowaniu sylwetki, ale i w ćwiczeniach rehabilitacyjnych.

Jak ćwiczyć na BOSU?

W ćwiczeniach można wykorzystywać obydwie strony BOSU. Korzystając z jej gumowej kopuły, która ugina się pod ciężarem ciała, można ćwiczyć mięśnie nóg, brzucha i pleców, a także wzmacniać równowagę. Odwracając piłkę na twardą podstawę,  można pracować nad zwiększeniem siły ramion. Na BOSU można stać, podskakiwać, siedzieć, leżeć, biegać. Im szybciej wykonuje się dane ćwiczenie, tym skala jego trudności jest trudniejsza, a mięśnie pracują ciężej. Ćwicząc na BOSU, można również wykorzystać dodatkowe przyrządy takie jak hantle lub taśmy pneumatyczne. Pozwoli to urozmaicić cały trening.

Ćwiczenia na BOSU – przykłady

  1. Ćwiczenia na BOSU na uda i pośladki.
  • Stan stabilnie na BOSU obiema nogami i wykonuj półprzysiady. W trakcie ich wykonywania pilnuj, aby uda były równolegle do podłogi. Pamiętaj o koncentracji, chwila nieuwagi i możesz spaść. Przysiady powtórz 10 razy.
  • Ustaw nogi w rozkroku po obu stronach BOSU, a następnie wskocz energicznie na przyrząd. Teraz zdejmij z niego raz lewą, raz prawą nogę i wracaj do pozycji początkowej.
  • Ułóż ciało na macie, leżąc na brzuchu, a ręce oprzyj na BOSU. Dłonie powinny znajdować się pod linią barków, a nogi być podparte na palcach stop. Dociskają BOSU rękoma, dostawiając prawą nogę obok maty, zachowując kąt prosty między kolanem a podłożem. Zaakcentuj piętą prawej strony wykonany ruch i wróć do pozycji początkowej. Ten sam ruch powtórz dla lewej nogi. Ćwiczenie powtórz 10 razy na każdą nogę.

2. Ćwiczenia na BOSU na równowagę i koordynację ruchową

  • Stań na wypukłej stronie BOSU i na zmianę wymachuj nogami z  lewą, raz w prawą stronę. Wymach powtórz 10 razy na jedną nogę.

3. Ćwiczenia na BOSU na ramiona i brzuch

  • Odwróć BOSU na płaską stronę i chwyć krawędź podstawy urządzania. W takiej pozycji wykonuj pompki, starają się nie przechylać na boki i utrzymać ciało w linii prostej. Wykonaj 10 pompek.
  • Połóż się na plecach, a BOSU umieść pod odcinkiem lędźwiowo – krzyżowym kręgosłupa, kolana trzymaj ugięte, nogi na macie. Stopy powinny znajdować się dokładnie pod linią kolana, ręce skrzyżowane nad głową. Ćwiczenie polega na przyciąganiu prawego łokcia do lewego kolana i na odwrót.
  • Połóż się na plecach a BOSU umieść pod sobą, następnie unieś ciało, robiąc mostek. Dzięki temu wzmocnisz mięśnie brzucha oraz pleców.

4. Ćwiczenia na BOSU na szczupłą sylwetkę

  • Włącz dynamiczną muzykę i wejdź na BOSU, a następnie podskakuje w rytm muzyki. W czasie podskoków przyciągaj ciało raz do prawego, raz do lewego kolana.
  • Stań obok BOSU i wskocz dynamicznie na przyrząd, a potem zeskocz na przeciwną stronę. W czasie skoku trzymaj łokcie zgięte blisko tułowia.

Zalety ćwiczeń z BOSU

Dzięki temu, że ćwiczenia z BOSU wymagają utrzymania równowagi i stałego napięcia wielu partii mięśni przynoszą bardzo szybko efekty. Ćwicząc na BOSU, da się nie tylko ciało, ale i  umysł, który musi być stale skupiony oraz szybciej reagować, aby nie spaść z przyrządu. Jako zalety ćwiczeń z BOSU wymienia się:

  • poprawę koordynacji ruchowej i refleksu;
  • poprawę równowagi ciała oraz wytrzymałości;
  • szybsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz kształtowanie sylwetki;
  • umacnianie prawidłowej postawy ciała i niwelowanie jej wad;
  • wzmacnianie mięśni przykręgosłupowych i uelastycznianie kręgosłupa;
  • pomoc w nauce jazdy na nartach czy snowboardzie.

BOSU pozwala na urozmaicenie ćwiczeń oraz uczynienie ich bardziej skutecznymi. Wykorzystując ten przyrząd, można ćwiczyć mięśnie brzucha, ud, pośladków czy klatki piersiowej, a także zadbać o ogólny wygląd sylwetki. Szerokie spektrum ćwiczeń z BOSU sprawia, że po ten przyrząd gimnastyczny sięga coraz więcej osób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here