Antybiotyki są przepisywane przez lekarza w celu zwalczania infekcji bakteryjnych. Niestety, potrafią mieć niekorzystny wpływ na nasz układ trawienny. Ból brzucha jest powszechnym skutkiem ubocznym przyjmowania antybiotyków, ponieważ antybiotyki mogą zabijać normalnie występujące bakterie w żołądku. Na szczęście istnieje kilka metod, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu brzucha podczas przyjmowania tego leku. Jak walczyć z bólem żołądka podczas przyjmowania antybiotyku i po zakończonej terapii?

Unikanie bólu brzucha podczas przyjmowania antybiotyków – kilka skutecznych metod

 1. Postępuj dokładnie według instrukcji lekarza.

Kiedy twój lekarz zapisze receptę na antybiotyki, powinien przekazać ci szczegółowe instrukcje dotyczące przyjmowania leku. Postępowanie zgodnie z tymi instrukcjami może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu brzucha, ponieważ lekarz najprawdopodobniej udzieli wskazówek, jak uniknąć tego nieprzyjemnego działania niepożądanego.

 • Te instrukcje mogą zawierać określony czas, w którym należy przyjmować antybiotyki, aby miały one najmniejszy wpływ na żołądek.
 • Jeśli etykieta nie wskazuje inaczej, przechowuj antybiotyki w ciemnym, suchym miejscu.
 • Niektóre antybiotyki mogą wymagać przechowywania w lodówce. Jeśli tak, przechowuj lek w komorze świeżej żywności. Nigdy nie zamrażaj antybiotyków.
 1. Ustal, czy twoje antybiotyki powinny być przyjmowane z jedzeniem.

Niektóre antybiotyki należy przyjmować z jedzeniem. Dzieje się tak dlatego, że żywność działa jak neutralizator lub tarcza przeciwko antybiotykom, chroniąc Twój żołądek przed schorzeniami żołądkowo-jelitowym. Jeśli instrukcje obejmują przyjmowanie antybiotyków z jedzeniem, upewnij się, że robisz to za każdym razem, gdy musisz zażywać lekarstwa, bo inaczej możesz skończyć z rozstrojonym żołądkiem.

Lekarz może przepisać ci również antybiotyki, które należy przyjmować na pusty żołądek. Tego rodzaju antybiotyki obejmują ampicylinę i tetracyklinę. Nie należy przyjmować pokarmów z tymi lekami, ponieważ posiłek wpływa na szybkość, z jaką te leki mogą oddziaływać na twoje ciało.

Jeśli zalecenia zażywania antybiotyku wskazują na pusty żołądek, najlepiej zażyć je przed śniadaniem, Ustaw alarm, jeśli potrzebujesz pomocy w zapamiętaniu.

Istnieją antybiotyki, które powodują ból brzucha po spożyciu niektórych pokarmów. Na przykład tetracyklina przyczynia się do bólu brzucha po spożyciu produktów mlecznych. Aby uniknąć bólu żołądka podczas przyjmowania tetracykliny (lub jej odpowiedników, doksycykliny i minocykliny), należy trzymać się z daleka od produktów mlecznych na czas przyjmowania antybiotyku.

 1. Pamiętaj, aby codziennie przyjmować odpowiednią ilość antybiotyku.

Bądź precyzyjny przy przyjmowaniu antybiotyków. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, przedawkować ani stosować podwójnej dawki. Podczas gdy niedoczynność dawki będzie miała mniejszy wpływ na zakażenie bakteryjne, z którym próbujesz walczyć, przedawkowanie może zwiększyć siłę działania leku, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia rozstroju żołądka.

Jeśli masz trudności z zapamiętaniem czy już przyjmowałeś daną dawkę, użyj sortera do lekarstw z nazwami pór dnia (rano, południe, wieczór).

Lekarz przepisuje receptę z antybiotykiem na czas, jaki jest niezbędny do zwalczenia infekcji bakteryjnej. Jeśli nie zażywasz leku zgodnie z zaleceniami, bakterie mogą ponownie wywołać infekcję.

 1. Zwiększ ilość tak zwanych dobrych bakterii w twoim organizmie.

Oprócz zwalczania złych bakterii, antybiotyki mogą również atakować dobre bakterie.. Kiedy ta dobra bakteria zostanie zaatakowana, możesz odczuwać ból brzucha. Spróbuj przywrócić zdrowy poziom dobrych bakterii, aby rozwiązać problem bólu żołądka.

 • Zwykły, niesłodzony jogurt jest doskonałym źródłem probiotyków. Podczas gdy normalnie zalecana jest dawka jednej porcji jogurtu dziennie, rozważ zjedzenie 3 do 5 porcji jogurtu dziennie podczas przyjmowania antybiotyków w celu uzupełnienia zapasów dobrych bakterii. Poszukaj jogurtu zawierającego żywą, aktywną kulturę bakterii dla najlepszych rezultatów.
 • Czosnek jest dobrym źródłem prebiotyków. Prebiotyki dostarczają pożywienia dla probiotyków (na przykład w jogurtach, surowej kiszonej kapuście). Porcja 3 dużych ząbków dziennie może pomóc w ochronie zdrowych bakterii.
 • Inne źródła dobrych bakterii to mięso, kiszona kapusta i kefir.
 • Ogranicz spożycie cukru podczas przyjmowania antybiotyków. Cukier może doprowadzić do przerostu bakterii.
 • Picie bulionu z kurczaka podczas przyjmowania antybiotyków może również być pomocne.
 1. Poinformuj swojego lekarza o poprzednich doświadczeniach z antybiotykami.

Jeśli przy wcześniejszej antybiotykoterapii występowały u Ciebie bóle brzucha, powinieneś omówić ten fakt z lekarzem, który może przepisać ci alternatywny lek.

 • Lekarz może również dostosować dawkę tak, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia bólu brzucha lub przepisać leki przeciwwymiotne w celu złagodzenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności lub wymioty.
 • Niektóre antybiotyki mogą wywoływać reakcję alergiczną. Jeśli zaczniesz zauważać wysypkę lub swędzenie podczas przyjmowania nowego antybiotyku, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
 1. Wypij filiżankę herbaty z rumianku.

Rumianek to łagodny lek ziołowy, który może działać przeciwzapalnie. Jeśli żołądek jest narażony na brak równowagi bakteryjnej w wyniku leczenia, herbata rumiankowa może pomóc złagodzić przykre objawy.

Przy zaparzaniu herbaty rumiankowej pamiętaj o tym, że im dłużej trwa proces zaparzania, tym herbata będzie mocniejsza, zatem pozostaw napar na 15 do 20 minut pod przykryciem. Jeśli musisz słodzić herbatę, użyj miodu zamiast cukru.

 1. Zastosuj ciepły okład na brzuch.

Umieszczenie butelki z gorącą wodą lub elektrycznej poduszki grzewczej może pomóc w rozluźnieniu żołądka i poprawieniu samopoczucia. Jeśli twój ból jest spowodowany skurczami wywołanymi przez antybiotyki, uczucie ciepła na skórze może pomóc Ci się zrelaksować i poczuć się lepiej.

 • Pamiętaj, aby okład nie był za gorący, bo może spowodować poparzenia delikatnej skóry na brzuchu.
 • Ciepły, kojący okład stosuj przez co najmniej 15 minut, połóż się wygodnie, rozluźnij się. Terapię powtarzaj kilka razy dziennie.

 1. Wspomóż się gorącą filiżanką świeżej imbirowej herbaty.

Imbir rozluźnia mięśnie, które wyściełają przewód pokarmowy i jest dobrze znanym lekarstwem na skurcze żołądka. Korzeń imbiru doskonale nadaje się również do łagodzenia nudności. Popijanie ciepłego naparu imbirowej herbaty może pomóc złagodzić ból żołądka spowodowany przez antybiotyki.

 • Możesz dodać łyżkę miodu lub innego, zdrowego słodzika. Niektóre osoby dodają plaster cytryny do gorącej imbirowej herbaty, która może również pomóc w bólu brzucha.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here