Białko jest niezbędnym makroelementem, który wspiera kilka struktur w naszym ciele. Możesz znaleźć białko w wielu źródłach, w tym jajach, mięsie, rybach i orzechach. Jednak wiele osób korzysta z suplementów białkowych, aby uzyskać zalecaną dzienną dawkę. Baton proteinowy jest tylko jedną z takich opcji.

Dwa rodzaje batonów proteinowych

W wielu krajach świata batony proteinowe są bardzo popularne wśród osób dbających o zdrowie, które mają mało czasu na jedzenie pełnoziarnistych pokarmów. Batony proteinowe można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to batony zawierające tłuszcze, węglowodany i białko. Drugi nie zawiera tłuszczów, ma w składzie mniej węglowodanów, ale sporą ilość białka. Batony te stały się częścią normalnej diety wielu osób, które stosowały je na diecie lub chciały poprawić swój ogólny stan zdrowia. Fanami batonów proteinowych są często miłośnicy fitness i siłowni. Batony dostarczają organizmowi dodatkowej dawki energii. Są również spożywane przez osoby, które chcą szybko i skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów.

Zamiast posiłku – batony proteinowe na diecie

Wiele planów odchudzania – zwłaszcza tych sprzedawanych jako “wysokobiałkowe” – polega na batonach zastępujących posiłek, aby kontrolować porcje i zmniejszać tym sposobem ilość spożywanych kalorii. Batony zastępujące posiłek zazwyczaj zawierają duże ilości białka i błonnika, aby pomóc Ci czuć się dłużej najedzonym oraz mają w składzie wiele innych niezbędnych witamin i minerałów, w celu zapewnienia zrównoważonego odżywiania. ​​Zamienniki posiłków, w tym batony proteinowe, są skuteczne w odchudzaniu w ramach dobrze zbilansowanej diety, jednak nie można całkowicie na nich polegać i rezygnować z innych posiłków zawierających proteiny. Batoniki proteinowe nie dostarczają wszystkich składników odżywczych i przeciwutleniaczy zawartych w świeżych owocach, warzywach i pełnych ziarnach.

Przekąska między posiłkami – czy baton proteinowy to dobry pomysł?

Jedzenie przekąsek o wysokiej zawartości białka może pomóc zmniejszyć podjadanie między posiłkami. Warto jednak zwrócić uwagę, że wielu producentów batonów oferuje wersje smakowe proteinowych przekąsek np. czekoladowych, orzechowych, koksowych. Takie przekąski siłą rzeczy zawierają w sobie większą ilość cukru, więc z biegiem czasu, spożywanie ich może przyczynić się do wzrostu masy ciała, co jest efektem niepożądanym, dlatego podjadanie między posiłkami nadal pozostaje złym pomysłem, nawet jeśli wybierzemy batony proteinowe (z cukrem).

Wsparcie treningu przez baton proteinowy

Dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych może pomóc Ci w pełni wykorzystać trening. Baton proteinowy zjedzony przed treningiem dostarcza Ci stałej energii podczas aktywności fizycznej oraz przynosi korzyści po treningu. Aminokwasy znajdujące się w batonach proteinowych pomagają budować bloki potrzebne Twojemu organizmowi do generowania nowej tkanki mięśniowej.

Batony proteinowe a spadek lub wzrost wagi

Batony proteinowe mogą pomóc Ci zrzucić zbędne kilogramy lub paradoksalnie, przybrać na wadze. Spożywanie batonika proteinowego między posiłkami może pomóc kontrolować apetyt, ale zjedzenie za dużej ilości prowadzi do przyjęcia większej ilości kalorii niż faktycznie potrzebujesz. Większość batonów białkowych zawiera od 150 do 250 kalorii. Pamiętaj, aby czytać etykiety i szukać batonów wykonanych z mniejszej ilości cukru i tłuszczu.

Batony białkowe mogą również pomóc jeśli próbujesz przybrać na wadze. Dodaj jeden lub dwa batoniki do swojej codziennej diety, co spowoduje  zwiększone spożycie kalorii. Możesz wybrać batony proteinowe, które mają w składzie wyższy poziom tłuszczu i węglowodanów.

Batony proteinowe – wygoda

Batony proteinowe mają tę zaletę, że są wygodne. Są małe, można mieć je zawsze przy sobie , co jest cenione przez aktywnych ludzi. Stanowią prostą opcję dla osób na diecie, którym brakuje czasu lub zasobów na intensywne planowanie posiłków. Ponadto batony proteinowe nie wymagają odmierzenia proporcji i mieszania – tak jak jest to w przypadku proszków białkowych – lub chłodzenia, jak w przypadku produkowanych koktajli proteinowych.

Wady batonów białkowych

Nawet batony proteinowe wypełnione składnikami nie mogą zastąpić wszystkich składników odżywczych znajdujących się w pełnoziarnistych źródłach. Opieranie się na batonach proteinowych przez znaczną część dnia może spowodować deficyt witamin, minerałów, tłuszczów zdrowych dla serca, substancji fitochemicznych i błonnika. Ponadto wygoda batoników proteinowych ma swoją cenę. Batony proteinowe mogą kosztować nawet trzykrotnie więcej niż inne pokarmy zawierające równoważną ilość białka. Jeśli regularne przyjmowanie pokarmu zapewnia wystarczającą ilość białka i energii, aby zaspokoić swoje potrzeby związane z kondycją i zapotrzebowanie na ten budulec organizmu, konsumowanie batoników proteinowych może również dodać niepożądane kalorie do diety.

Podsumowanie

Spożywanie wysokokalorycznych batonów zastępujących posiłek w formie przekąski może prowadzić do zwiększenia masy ciała. Unikaj batonów proteinowych o znacząco dużych ilościach cukru, tłuszczu i sodu – szukaj batoników proteinowych, które zawierają mniej niż 140 miligramów sodu, i zawierają cukry takie jak sacharoza, miód, syrop z brązowego ryżu lub kukurydza o wysokiej zawartości syropu fruktozowego. Musisz ograniczyć spożycie cukru do 25 gramów dziennie (kobiety) lub 37,5 gramów (mężczyźni), dlatego dokładnie czytaj skład na opakowaniach batoników, zanim zdecydujesz się na zakup.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here