O pięknym i zdrowym uśmiechu marzy chyba każdy z nas. Dodaje on pewności siebie i jest doskonałą ozdobą twarzy. Niestety wiele osób zmaga się z krzywiznami zgryzu. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest założenie aparatu ortodontycznego. Nie wszyscy pacjenci chcą lub mogą sobie pozwolić na widoczne mechanizmy. Dla takich osób świetnym rozwiązaniem są aparaty lingwalne czyli językowe, które montuje się od strony języka i nikt z otoczenia nie jest w stanie ich dostrzec.
Aparat lingwalny – charakterystyka
Aparat językowy dopasowuje się indywidualnie do każdego pacjenta. Wykonuje się specjalne odlewy i przygotowuje zamki. Dzięki temu proces leczenia wad uzębienia jest szybszy, niż w przypadku standardowych aparatów. Ta metoda ortodontyczna zalecana jest zarówno młodym, jak i starszym pacjentom. Specjaliści rekomendują ją osobom, które borykają się z odwapnieniami na powierzchni szkliwa lub mają problemy z czyszczeniem zębów. Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów lingwalnych: system Incognito i Forestadent. Pierwszy typ polega na dopasowaniu pojedynczych zamków do kształtu koron pacjenta. Dzięki temu, aparat mniej obciera śluzówkę języka, jest wygodniejszy w noszeniu i praktycznie nie dochodzi do odklejania się elementów od powierzchni zębów.. W celu przygotowania mechanizmu wykonuje się wycisk uzębienia lub obrazowanie 3D. W systemie Forestadent nie przygotowuje się indywidualnych zamków, ale korzysta z wcześniej przygotowanych aparatów. Umożliwia to założenie mechanizmu już na pierwszej wizycie. Występują również systemy łączone, które zawierają elementy gotowe i przygotowywane indywidualnie dla danego pacjenta. Z racji tego, że aparaty językowe są zakładane od wewnątrz, wymaga to od specjalisty wyższych umiejętności. Decydując się na założenie tego rodzaju mechanizmu ortodontycznego, warto skorzystać z usług zaufanej placówki. Przykładem jest Certyfikowany gabinet techniki lingwalnej: http://www.ortolingwa.pl/aparaty-lingwalne/, w którym pracują wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. Wizyta u ortodonty wiąże się z niepewnością i obawą, ale lekarze z Ortolingwa dokładają wszelkich starań, by pacjent czuł się swobodnie i komfortowo. Po wstępnym wywiadzie i diagnozie, zostaje rozpisany harmonogram leczenia i wybór najlepszej metody ortodontycznej.
Zalety i wady aparatów językowych
Jak już wspomniano do największych zalet aparatu lingwalnego jest jego niewidoczność. Fakt leczenia uzębienia może pozostać sekretem pacjenta. Poza tym, dzięki idealnemu dopasowaniu, okres leczenia wad zgryzu jest krótszy, niż w przypadku aparatów klasycznych. Aparaty lingwalne można założyć w każdym wieku. Nie dziwi fakt, że wiele osób po 30-40. decyduje się na taki sposób leczenia. Co ważne, aparat językowy jest w stanie zniwelować każdą wadę uzębienia. Specjaliści zalecają leczenie skrzywień żuchwy, bo nierzadko wpływają one na pracę całego organizmu. Pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę, że krzywy zgryz może wywoływać bóle lub zawroty głowy. Oczywiście, nietrudno zgadnąć, że koszt leczenia metodą Incognito lub Forestadent jest znacznie wyższe, niż za pomocą np. aparatów metalowych. Cena za cały proces prostowania uzębienia sięga nawet 12-15 tys. złotych. Dla porównania – dwa łuki aparatu metalowego kosztują około 4 tys. zł. Jest to największa bariera, której nie przekroczy wielu pacjentów. Poza tym, po założeniu aparatu lingwalnego, w początkowej fazie leczenia może wystąpić problem z mówieniem lub seplenienie.
Higiena podczas noszenia aparatu lingwalnego
Przestrzeganie higieny w tracie leczenia ortodontycznego jest szczególnie istotne. W jamie ustnej zbiera się o wiele więcej bakterii, dlatego należy szczotkować zęby nawet po każdym posiłku. W trakcie dnia można używać nici dentystycznej i płynu do płukania ust. Pacjenci, którzy nie przestrzegają zasad higieny mogą spodziewać się wystąpienia próchnicy i kamienia nazębnego. Proces leczenia wad zgryzu jest bardzo długotrwały, dlatego brak odpowiedniego czyszczenia zębów może skutkować koniecznością natychmiastowego leczenia uzębienia, po zdjęciu aparatu.